Ważne telefony

News

Photogallery

  • Zagrożenia w Internecie

    Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele niebezpieczeństw w sieci czeka na nas podczas codziennego użytkowania komputera z Internetem.

    Jeśli chcemy być bezpieczni online, przede wszystkim musimy skupić się na poznaniu problemu i nie doprowadzaniu do niebezpiecznych sytuacji. Każdy, kto ma świadomość o tym, że zagrożenia w internecie istnieją i są realnym problemem, będzie umiał się przed nimi uchronić.

    W nieustannej walce z internetową przestępczością należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, być na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania, korzystać z programu antywirusowego oraz mieć rzetelną wiedzę o aktualnych zagrożeniach.

  • Wiosenne prace

    Dzieci z grupy 0 twórczo spędzają czas w domu, czego efektem są piękne, wiosenne prace 

  • Bezpiecznie w sieci

    Bezpieczeństwo w sieci w XXI wieku to podstawa! Od bezpiecznego Internetu zależy, czy nasz komputer będzie działał sprawnie i czy nasze dane będą chronione. Niebezpieczeństw w sieci jest bardzo wiele, dlatego sprawdzamy, co to znaczy bezpieczny Internet?

    Nie mając zabezpieczonego komputera i bezpiecznego Internetu, powyższe oprogramowanie jest w stanie wyrządzić szereg potencjalnych szkód: śledzić naszą aktywność, wykraść dane logowania a w skrajnych wypadkach nawet doprowadzić do zniszczenia poszczególnych podzespołów komputera.

    Bezpieczny Internet zapewnia nam swobodne korzystanie z komputera bez obawy o czyhające niebezpieczeństwa w sieci. W zakresie bezpiecznego internetu zasadą będzie stosowanie programu antywirusowego, osłony i unikanie niesprawdzonych stron. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo w sieci dla dzieci, należy pomyśleć też o włączeniu opcji kontroli rodzicielskiej. A jeśli coś Cię zaniepokoi, natychmiast powiadmom o tym osobę dorosłą.

  • WESOŁYCH ŚWIĄT!

    Składamy najlepsze życzenia, zdrowych spokojnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary nadzieji i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, ciepłej atmosfery, smacznego jajka i mokrego dyngusa oraz wesołego Alleluja dla wszystkich uczniów, rodziców i ich rodzin, nauczycieli i pracowników szkoły.

  • Poniedziałek Wielkanocny – dawne i obecne zwyczaje wielkanocne

    Poniedziałek Wielkanocny kojarzy nam się przede wszystkim z oblewaniem wodą innych osób. Zwyczaj wiąże się z dawnymi praktykami pogańskimi, gdzie ma symbolizować oczyszczenie z zimowego brudu i budzenie się przyrody na wiosnę. Dawniej wierzono, że im mocniej została oblana panna, tym ma ona większe szanse na rychłe zamążpójście.

    Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą. Wszystko w formie zabawy – chłopcy smagali dziewczęta po gołych łydkach. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzi od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Z czasem połączono te zwyczaje i dziś tylko polewamy się wodą.

    Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu wszyscy polewamy się wodą, więc do dzieła 😉

  • Stół wielkanocny

    Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy. Rzeżucha to symbol sił witalnych i rodzącego się życia. W Niedzielę Wielkanocną świętujemy! Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą. Następnie zasiadamy do świątecznego rodzinnego śniadania. Wielkanocna Niedziela to czas przeznaczony na rodzinne biesiadowanie. Dzieci bawią się w poszukiwanie prezentów podrzuconych przez zajączka.

    Tradycyjne świąteczne potrawy to:

    żurek, kiełbasa ( zwykle biała, na ciepło), szynka wędzona w jałowcowym dymie, ćwikła z chrzanem, pieczone mięso, własnoręcznie wykonana babka, mazurek z artystycznymi dekoracjami, pascha, kołacz oraz sernik.

  • Wielkanocny koszyczek, święcenie pokarmów!

    Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się, aż po dziś dzień. Ma on korzenie pogańskie, ale został uświęcony przez Kościół. Dzisiaj święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim koszyku. Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta. Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania! Układano je w większych koszach i zanoszono do kościoła lub święcono przy kapliczce, a nawet przed domostwem. Rozkładano dania na białych płachtach lub obrusach, by zostały poświęcone przez księdza, który przyjeżdżał specjalnie w tym celu do wsi.

    Dziś do koszyczka wkładamy:

    • baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
    • jajka – symbol rodzącego się życia,
    • chrzan – symbol siły,
    • wędlinę – symbol płodności i dostatku,
    • ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
    • sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
    • ciasto (babkę) – symbol wszechstronnych umiejętności.
  • Wielkanocne jajka...

    Nie sposób wyobrazić sobie Wielkanoc bez kolorowego stołu i świątecznych ozdób. Nieodłącznym elementem wielkanocnych dekoracji są oczywiście pisanki. Farbowanie jajek to najprostszy sposób na piękne pisanki 🙂

    Nie musisz kupować gotowych sklepowych barwników - skorzystaj z tego, co masz w domu... Wykorzystując rośliny i zawarte w nich naturalne barwniki, możesz pokolorować jajka na wiele pięknych kolorów ❤️ 👍 😃

  • Malowanie jajek – barwne zwyczaje Świąt Wielkanocnych

    Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Jeden z tych, którego za dzieci wyczekują się z wielką niecierpliwością. Wywodzi się jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia. Pośredniczyło między światem ludzkim, a duchów i bogów. Obecnie wszystkie kolorowe jajka zwiemy pisankami, ale powinniśmy rozróżnić wśród nich:

    • Kraszanki – występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami. Nazwa pochodzi od słówka „krasić”, czyli „barwić”, bo kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników. Na tradycyjnych kraszankach często wydrapuje się piękne wzory – tak powstają drapanki.

    • Pisanki – wyróżniają się różnobarwnymi deseniami. Pisanki robi się przez rysowanie na skorupce wzorów gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Do rysowania używano szpilek, igieł, słomek i drewienek.

    • Nalepianki – popularne w Krakowskiem i Łowickiem, to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru.

    • Oklejanki – spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty.

    Dawnej to wyłącznie kobiety zdobiły jajka na Wielkanoc, a mężczyznom nie wolno było nawet wchodzić do pokoju, gdzie je malowano! Dzisiaj, zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wciąż jest żywy i barwi się je na różne kolory.

    Pisanki były również przedmiotem zabawy! Do dzisiaj w niektórych domach bawimy się w tak zwaną „walatkę”, która polega na stukaniu się czubkami jajek lub toczeniu pisanek po stole, tak by się zderzyły. Wygrywa ten, którego jajko rozbiło pisankę przeciwnika.

  • Tradycje Wielkanocy

    Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj w nieco zmodyfikowanej formie.

    W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. Wielkanocne zwyczaje ludowe to część naszej tradycji, dlatego warto je znać, nawet, gdy nie są już praktykowane.

  • Palma wielkanocna

    Można kupić gotową palmę wielkanocną, zwłaszcza że te gotowe potrafią być niezwykle piękne. Coraz częściej jednak palmy robi się własnoręcznie. Daje to możliwość wykorzystania naturalnych materiałów: gałązek, kwiatów, zbóż i ziół.  Palmami dekoruje się mieszkania, a pojawienie się palm oznajmia wszystkim, że do świąt wielkanocnych jest już bardzo blisko.

    Niedziela Palmowa tuż tuż... i dlatego wszystkich, którzy nie mieli okazji jeszcze pomyśleć o palmie, a chcieliby zaprezentować coś naprawdę ładnego, zapraszamy do obejrzenia filmiku, gdzie proponujemy Wam wykonanie palemki z bibułowymi kwiatami. Do dzieła...

  • Niedziela Palmowa

    Symbolika palm wielkanocnych jest bogata i wyraźna. Nawiązuje ona do sceny witania palmami Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Palmy wielkanocne, tworzone z roślin i kolorowych ozdób, mówią o odradzaniu się, darach Ziemi, wiośnie, życiu i jego pięknie.

    W Polsce nie ma Wielkanocy bez pisanek, mazurków, baranków i właśnie palm. Dedykowanym im dniem jest Niedziela Palmowa zwana też „Kwietną” lub „Wierzbną”. Jest to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. 

    Szczególnie rozpowszechniony u nas jest typ tak zwanej palmy wileńskiej. Po II wojnie światowej przenieśli go do Polski rodacy z Wileńszczyzny. Palma wileńska spodobała się w Polsce i jest naśladowana powszechnie. Zwykle jest nieduża, mająca około czterdzieści – pięćdziesiąt centymetrów, wykonana z suszonych i częściowo podbarwionych kwiatów, traw i mchu, układanych wokół pręta w geometryczne wzory. Zdarzają się palmy, które śmiało można nazwać dziełami sztuki

    W palmie powinny znaleźć  się bukszpan, gałązki wierzby oraz już od wczesnej wiosny obsypane zielonymi listkami i srebrzystymi pąkami – bazie, zwane też „kotkami”. Poza bukszpanem i wierzbą, palmę można wzbogacić gałązkami brzozy. Do tworzenia palmy wykorzystuje się również zebrane i ususzone kwiaty i rośliny oraz barwione kłosy zbóż. Palmy znane są w całym kraju a po poświęceniu zajmują ważne miejsce w domu i mają duże znaczenie dla życia rodziny.

    źródło: Niedziela Palmowa – Wikipedia, wolna encyklopedia, ekologia.pl/ciekawostki/niezwykla-sila-w-palemce,23795.html, wiki

  • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

    21 marca

    21 marca to pierwszy Dzień Wiosny, ale nie tylko… to także od 2005 roku Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Pomysłodawcą był Stylianos E. Antonarakis – genetyk z uniwersytetu w Genewie. Wybór tego dnia to nie przypadek. To dzień narodzin świata przyrody po zimie, ale to również symbol istoty zaburzenia. Osoby z zespołem Downa charakteryzuje dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze naszego zapisu genetycznego DNA.

    Celem obchodów tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

    Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki i oznaczają „akceptuję Cię takim jakim jesteś”. Kto nosi kolorowe skarpetki wyróżnia się w tłumie, ale jednocześnie wysyła sygnał, że bycie „innym” nie oznacza nic złego.
    Osoby z zespołem Downa mają potrzeby takie same jak inni ludzie na całym świecie. Śmieją się, gdy są szczęśliwi a skrzywdzeni płaczą i są smutni. Do szczęśliwego życia potrzebują miłości, opieki i zainteresowania. Potrzebują od rodziców i opiekunów specjalnej troski oraz stymulacji, aby osiągać kolejne, wyższe stopnie rozwoju umysłowego i fizycznego zgodnie z ich możliwościami.

    żródło: Wikipedia

  • Pierwszy dzień wiosny już dziś!

    W niedzielę 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna.

    Dzień, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna jest datą niezmienną. Jest to zawsze 21 marca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się dzień wcześniej. Wiąże się to z równonocą wiosenną, kiedy to dzień i noc mają jednakowy czas trwania, czyli 12 godzin. Wraz z upływem lat astronomiczny początek tej wyjątkowej pory roku będzie wypadał coraz wcześniej. W tym roku dokładny moment tego wydarzenia przypada na godz. 10:37 w sobotę 20 marca.

    Jednym ze zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie marzanny, które kontynuowane jest od niepamiętnych czasów. W różnych regionach Polski pożegnanie zimy i przywitanie wiosny wygląda nieco inaczej. Jednakże zawsze przygotowuje się kolorową kukiełkę, która jest palona bądź topiona. Topienie marzanny zaliczane jest do jednego ze starosłowiańskich obrzędów a kukiełka symbolizuje słowiańską boginię, którą obarczano winą za obumieranie natury, czyli pojawienie się zimy. Jej utopienie miało przywitać wiosnę i dać początek nowemu życiu, a także zapewnić urodzaj.

    21 marca znany jest również jako Dzień Wagarowicza, kiedy to starsze dzieci często robią sobie wolne od zajęć lekcyjnych.

  • WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO PANOWIE...

    Dzień Mężczyzny to stosunkowo młode święto, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyrektorka programu "Kobiety i Kultura Pokoju" Ingeborg Breines, przemawiając w imieniu UNESCO stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci. Obecnie jest obchodzone w ponad 70 krajach.

    Dzień Mężczyzny nie jest tak znanym świętem, jak Dzień Kobiet, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Dzień ten stanowi doskonałą okazję do podkreślenia roli mężczyzny w życiu, złożenia życzeń, czy wręczenia drobnego upominku.

    źródło: Międzynarodowy Dzień Mężczyzn – Wikipedia, wolna encyklopedia

  • ŚWIĘTO KOBIET

    8 MARCA

    Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca, to święto wszystkich pań – zarówno młodszych, jak i starszych. Niezależnie, ile mają lat i czym się zajmują, 8 marca świętują wszystkie.

    Dlaczego Dzień kobiet obchodzony jest akurat 8 marca?

    Historia tego dnia ma związek z walką o prawa kobiet. Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje bowiem do tego, co wydarzyło się 8 marca 1908 roku. Około 15 tys. pracownic branży odzieżowej wyszło wówczas na ulice, domagając się równych praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. Socjalistyczne ugrupowania uznały, że idea Dnia Kobiet jest jak najbardziej słuszna, dlatego podczas zjazdu kobiet w Kopenhadze w 1910 roku oficjalnie ustanowiono 8 marca - Międzynarodowym Dniem Kobiet.

    Jak wyglądają obchody Dnia Kobiet na świecie?

    We Włoszech panie otrzymują gałązki akacji srebrzystej, nazywanej potocznie mimozą. W większości krajów 8 marca wręcza się paniom różne podarunki, a także bukiety lub czekoladki. W niektórych częściach świata jednak świętuje się w niezwykle ciekawy sposób. W prowincji Guangdong w Chinach, mężczyźni organizowali wycieczki górskie... w makijażu i butach na wysokim obcasie. Chińczycy oferują także kobietom aż pół dnia wolnego z okazji ich święta. We Włoszech Dzień Kobiet zarezerwowany jest... dla kobiet! Spędzają one swoje święto z dala od mężczyzn, w damskim towarzystwie - wraz z pysznym jedzeniem i zabawami.  W wielu miejscach na świecie takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet.

    W Polsce kobietom wręcza się zazwyczaj kwiaty, czekoladki lub upominki. W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty lub laurki swoim koleżankom.

    źródło: Dzień Kobiet – Wikipedia, wolna encyklopedia

                Dzień Kobiet – historia i pochodzenie święta | Mamotoja.pl

               

  • Konkurs Recytatorski

    22 lutego w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, odbył się gminny etap Konkursu Recytatorskiego. Naszą Szkołę reprezentowali: Natalia Czerwińska, Szymon Szlawski, Julia Zaworska i Milena Retkiewicz. Uczniowie z naszej szkoły mieli okazję zaprezentować przygotowane do recytacji wiersze. Do dalszego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy III Milena Retkiewicz. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!  

  • Agresja i przemoc w szkole

    Agresję najczęściej definiuje się jako świadome i zamierzone działanie, mające na celu wyrządzenie komuś szeroko rozumianej szkody. Często akty agresji zmieniają się w trwały wzór relacji międzyludzkich wtedy agresja może prowadzić do przemocy.

    Agresja jest incydentalnym zachowaniem. Przemoc jest procesem. Agresja dotyczy osób o zbliżonej sile i możliwościach. Przemoc oznacza przewagę sprawcy nad ofiarą lub ofiarami.

    Najczęściej spotykanymi formami agresji i przemocy szkolnej są:

    Fizyczna – bicie, kopanie, plucie, popychanie, szarpanie, wymuszanie pieniędzy, podstawianie nogi, zabieranie przedmiotów, niszczenie własności.

    Słowna – dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, wyszydzanie, obrażanie, ośmieszanie, przeszkadzanie, grożenie, rozpowszechnianie plotek, pokazywanie nieprzyzwoitych gestów.

    Relacyjna – agresja bez fizycznego kontaktu, polegająca na działaniach, które prowadzą do obniżenia czyjegoś statusu w grupie, wykluczenia z grupy, izolowania, pomijania, nieodzywania się.

    Cyfrowa, elektroniczna, cyberprzemoc – przemoc z użyciem nowych technologii, np. obraźliwe SMS-y czy      e-maile, wpisy na portalach społecznościowych, umieszczanie w internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę.

    Dlatego naszym celem jest przeciwdziałanie agresji, eliminowanie zachowań niepożądanych uczniów oraz kształtowanie właściwych postaw. Ważne jest, by nie bagatelizować najmniejszych przejawów agresji. Uczniowie, zwłaszcza szkół podstawowych, tłumaczą często swoje zachowanie zabawą lub żartem. Ważne jest jednak, by przejawy agresji traktować poważnie i dosłownie, nie dać się wciągnąć w grę żartów i ośmieszania.
    Zawsze należy zatrzymać agresję, powiedzieć jej „STOP”.

    źródło:

    www.edurada.pl

    http://www.bc.ore.edu.pl/

  • Lekcja biologii

    To nieprawda, że uczniowie nie chcą, że się nudzą ;) Nasi pokazują, że z pomocą rodziców, dziadków można... wszystko. Piąta klasa postanowiła zrobić jogurt i wyszedł.... pyszny. Doświadczenie z biologii przypadło do gustu wszystkim. :) :) :) 👏👏👏👏💪💪🥛🥛

  • Konkurs Recytatorski

    Dzisiaj w szkole odbyły się eliminacje  uczniów klas I - III do Gminnego  Konkursu Recytatorskiego w Międzyrzeczu. Naszą szkołę będą reprezentowali : Natalia Czerwińska, Szymon Szlawski, Julia Zaworska, Milena Retkiewicz.
    Gratulacje !
    W dniu 21.12 odbył się szkolny konkurs recytatorski w klasach IV - VIII .  W tym roku po raz pierwszy, ze względu na pandemię Covid, uczniowie rywalizowali online.
    W gminnym konkursie w Międzyrzeczu reprezentować nas będą: Laura Kobylnik , Adam Błaszczak , Wiktoria Bielawska- Tymeczko , Cyprian Siekanko, Szymon Zając i AleksanderAdamiec. Gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszym etapie. 😊😊

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kaławie
    Kaława 92, 66-300 Międzyrzecz
  • 95 741 13 93
    SEKRETARIAT 533 392 710

Galeria zdjęć