Ważne telefony

News

Photogallery

Profil szkoły Wizja Szkoły Podstawowej w Kaławie Misja Szkoły Podstawowej w Kaławie Oferta szkoły Historia Kaława

O szkole

Historia

Historia Szkoły Podstawowej w Kaławie 1945 – 2005.

 

Zanim zostanie przedstawiona historia szkoły w Kaławie po 1945 roku, kilka słów o dziejach szkoły w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej. W Kaławie istniały dwa budynki szkolne. Według niemieckiego spisu ludności Kaławy z 1910 roku jeden nazwany nową szkołą, usytuowany  koło obecnej drogi nr 3 jest teraz budynkiem mieszkalnym oznaczonym numerem 89, natomiast drugi nazwany starą szkołą stał na miejscu obecnej szkoły podstawowej. Jeżeli chodzi o dyrektorów szkoły udało się ustalić nazwiska dwóch osób. W latach 1931 – 39 dyrektorem szkoły był  Josef Reiche, który w 1939 roku w związku z wybuchem wojny został powołany do wojska. Od 1939 roku do końca wojny funkcję dyrektora szkoły pełnił pan Poesdorf, który został oddelegowany z Berlina.

 

Kaława została wyzwolona w ostatnich dniach stycznia 1945 roku.  W tym samym roku utworzono  pierwszą polską szkołę na tym terenie. Pierwszą organizatorką  i zarazem kierowniczką szkoły została Albina Słobodzian. Przez cały rok była jedyną osobą, której zadaniem było nauczanie czterech klas o łącznej liczbie 74 dzieci. Początkowo budynek szkolny był częściowo spalony przez  Rosjan, jednak dość szybko rozpoczęto jego odbudowę. Ostateczne prace związane z remontem, odbudową i wyposażaniem gabinetów szkolnych ukończone zostały w 1953 roku. Szkoła powstała w miejscu byłej szkoły niemieckiej. W tym samym miejscu znajduje się nowa szkoła oddana do użytku w 1992 roku.

28 czerwca 1946 roku po raz pierwszy w Kaławie rozdano polskie świadectwa. Przed końcem roku szkolnego  dzieci szkolne witały wchodzące na te ziemie  Wojsko Polskie.

Drugi na tych ziemiach rok szkolny 1946/47 rozpoczęto 3  września 1946 roku. Liczba dzieci wzrosła do 94. Zwiększono także liczbę klas do pięciu. 7 września w związku  ze wzrostem liczby uczniów Inspektor Szkolny w Międzyrzeczu  przydzielił jeszcze jedną nauczycielkę – Jadwigę Psiurską. Tak więc grono pedagogiczne składało się z dwóch osób. Ponieważ brakowało sal lekcyjnych, kierowniczka szkoły odstąpiła jeden z pokoji swojego mieszkania. Dzieci uczyły się na dwie zmiany.

Rok szkolny 1947/48 rozpoczęto dnia 3 września. 7 września w Kaławie odbyły się pierwsze gminne dożynki, w których czynny udział brały dzieci ze szkoły przygotowujące przedstawienie. Uczniowie deklamowali wiersze, przedstawili tańce narodowe co spotkało się z ogólnym entuzjazmem mieszkańców.

01.12.1949 roku nastąpiła pierwsza zmiana kierownictwa i personelu nauczycielskiego. Pierwsza kierowniczka szkoły Albina Słobodzian została przeniesiona na stanowisko nauczyciela do szkoły podstawowej w Sierczynku. Decyzją Inspektoratu Szkolnego w Międzyrzeczu stanowisko kierownika szkoły objął Jerzy Tylkowski. Drugą nauczycielką została jego żona Maria Tylkowska. Nauką religii zajął się proboszcz parafii w Kaławie Wiktor Kaczmarek. Szczegóły zmiany organizacji szkoły zawarto w protokóle zdawczo – odbiorczym podpisanym przez ówczesnego wójta gminy Kaława MieczysławaGuzę.

 

W latach 1949/51 personel nauczycielski pracował w niezmienionym składzie. W tym czasie w szkole organizowano wiele imprez, których obecnie się raczej nie obchodzi. Były to m.in.: Akademia w 70 rocznicę urodzin Stalina, akademia w rocznicę śmierci Lenina, akademia poświęcona powstaniu Armii Czerwonej, przedstawienie upamiętniające Rewolucję Październikową, część artystyczną poświęconą powstaniu O.R.M.O, czynne obchody święta pracy, pożegnanie saperów oczyszczających teren z niewypałów. Organizowano również inne imprezy dla dzieci. Były to m.in.: gwiazdka szkolna, zabawy zorganizowane przez komitet rodzicielski, pomoc świąteczna najbiedniejszym dzieciom, Międzynarodowy Dzień Dziecka, wycieczka do Warszawy. W szkole powstała także drużyna ZHP, która

10.9.1950 zorganizowała imprezę dla uczniów. Dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach sprawnościowych. Nagrody ufundował zarząd Gminnej Spółdzielni w Kaławie.

Rok szkolny 1951/52 rozpoczęto pierwszego września. Doszło wówczas do zmiany personelu i kierownictwa szkoły. Kierownictwo szkoły objęła Maria Tylkowska. Dotychczasowy kierownik Jerzy Tylkowski został przeniesiony do Wydziału Oświaty w Międzyrzeczu. Nowym nauczycielem został Jan Karłowski, dla którego był to pierwszy rok pracy w szkole. Maria Tylkowska pełniła funkcję kierownika szkoły przez ponad rok. Od półrocza roku szkolnego 1952/53 została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu. Pracę w szkole w Kaławie powierzono małżeństwu Zbigniewowi i Wiesławie Jankowskim.  Pan Zbigniew został kierownikiem szkoły. Funkcję tę pełnił do 27 sierpnia 1953 roku

.

Rok szkolny 1953/54 rozpoczęto w następującym składzie grona pedagogicznego: Wiesława Jankowska i przeniesiona ze świetlicy w Międzyrzeczu Krystyna Manykowska, która  pracowała tylko przez miesiąc, przenosząc się następnie do Poznania. Na miejsce pani Manykowskiej skierowano nauczycielkę Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyrzeczu Alfredę Kubacką której powierzono również funkcję kierownika szkoły. Od 3. 11. 1953 roku Wiesławę Jankowską zastąpiła Alfreda Plecka, która pracowała do 1955 roku.

Bardzo ważną datą w historii szkoły w Kaławie był 1 wrzesień 1956 roku. Wtedy to w związku ze znacznym wzrostem liczby dzieci utworzono siedem klas, co dało szkole status pełnej szkoły podstawowej. Wzrosła też liczba nauczycieli. Kierownikiem szkoły został Kozak Marian, a nauczycielami byli Kwella Jan, Kufel Karolina, i Brzozowska Maria. Pierwszymi absolwentami klasy siódmej byli: Obst Kazimiera, Sochaj Anna, Olczyk Krystyna, Środecka Diana, Dajworski Tadeusz, Pytel Jan, Pietrasz Tadeusz, Sroczyński Wiktor i Wiktorowicz Tadeusz.

Od roku szkolnego 1957/58 do szkoły w Kaławie zaczęły też uczęszczać dzieci, które ukończyły szkoły w Nietoperku i Szumiącej. Liczba uczniów w Kaławie wzrosła do 123.

Od grudnia 1958 roku przy szkole zorganizowano klasę przedszkolną. Do przedszkola uczęszczało 30 dzieci. Ponieważ brakowało miejsca w szkole, wynajęto pomieszczenie od Pana Jana Wołocha na okres pięciu lat.

W roku szkolnym 1959/60 liczba uczniów wzrosła do 186. Z tego względu przeprowadzona remont i przebudowę w budynku szkolnym nr 2, uzyskując 4 nowe sale lekcyjne. Obecnie budynek ten jest domem mieszkalnym oznaczonym numerem 89.

Grono pedagogiczne pozostało w niezmienionym składzie do 1 września 1961 roku. Wtedy to przydzielono nową nauczycielkę Elżbietę Szwendke, która była absolwentką Liceum Pedagogicznego w Sulechowie.

 

W kolejnych latach liczba uczniów była trochę niższa, ale prawie zawsze przekraczała 150. Dla przykładu w roku szkolnym 1963/64 do szkoły uczęszczało 158 uczniów. Nastąpiła też zmiana w personelu nauczycielskim. Elżbietę Szwendke, która została przeniesiona  do szkoły podstawowej w Rogozińcu zastąpił pan Edward Żuk.

Pod koniec stycznia 1965 roku w szkole uroczyście obchodzono 20 rocznicę wyzwolenia ziemi międzyrzeckiej. Z tej okazji urządzono uroczysty apel, na którym przypomniano historię walk o te ziemie. Został wygłoszony także referat podsumowujący dorobek oświatowy ostatnich lat. Pierwsi organizatorzy życia społecznego i kulturalnego zostali obdarowani przez dzieci kwiatami.

1 września 1966 to kolejna ważna data w historii szkoły w Kaławie. Po przeprowadzonej reformie szkolnictwa szkoła została rozszerzona o jeszcze jedną klasę i stała się szkołą podstawową ośmioklasową. Liczba uczniów w tym roku osiągnęła 195 dzieci, a liczba nauczycieli 7. Zajęcia lekcyjne prowadzone były w trzech budynkach. 17 czerwca 1967 roku odbyło się uroczyste pożegnanie pierwszych absolwentów klasy ósmej. Pierwszymi, którzy ukończyli ośmioklasową szkołę podstawową byli: Ćwirko Romualda, Cieśla Krystyna, Glińczewska Renata, Sułkowski Bronisław, Kwaśniewska Wiesława, Opatrzyk Irena, Bakowicz Jolanta, Nowacka Elżbieta, Kamińska Krystyna, Górgurewicz Józefa, Marzec Marta. Podczas okresu wakacyjnego w roku 1967 przeprowadzono remont w budynku szkolnym nr 1. W latach 1968 – 70 liczba uczniów szkoły zawsze przekraczała 200 dzieci. W szkole pracowało 9 nauczycieli. W tych latach obchodzono również kilka ważnych w tamtych czasach uroczystości: 25 – lecie Polski Ludowej, 25 – lecie powrotu Ziem Zachodnich do macierzy i 100 rocznica urodzin Lenina.

 

 

W roku szkolnym 1974 – 75 ówczesny dyrektor szkoły Kozak Marian został powołany na stanowisko dyrektora gminnego szkół z siedzibą w Kaławie. Podlegały mu szkoły na terenie gminy Międzyrzecz. Rok 1975 został ogłoszony rokiem kobiet. Z tej okazji zorganizowano spotkanie uczniów z kombatantkami z okolicy.

Zmiana kierownictwa szkoły miała miejsce w roku szkolnym 1975 – 76. Dyrektorem szkoły został Witwicki Stanisław, który zarządzał szkołą do roku 1992. Pan Kozak Marian został przeniesiony do Wydziału Oświaty i Wychowania na stanowisko wizytatora. Kadrę nauczycielską w tym roku tworzyli: Witwicki Stanisław, Witwicka Regina, Kozak Bronisława, Salej Barbara, Makarewicz Janina, Kęsy Zofia, Zakrzewski Ryszard i Rzepska Teresa – kierownik świetlicy szkolnej.

1 stycznia 1977 roku szkole w Kaławie zostają podporządkowane szkoły w Nietoperku i Wysokiej jako punkty filialne. W związku z tym wydarzeniem grono pedagogiczne zostaje powiększone o dwóch nauczycieli. Szkoła w Wysokiej jako punkt filialny nie istniała długo. Po roku, w styczniu 1978 roku została zlikwidowana.

 

W roku szkolnym 1979/80 w szkole zatrudnionych było 10 nauczycieli: Witwicki Stanisław – dyrektor szkoły, Witwicka Regina, Wartecka Zofia, Wartecki Jan, Kęsy Zofia, Piotrowska Melania, Zygmunt Bożena, Górecka Elżbieta, Salej Barbara, Hoffman Gabriela. Liczba uczniów w poszczególnych klasach przedstawiała się następująco: Klasa I - 23  uczniów – wychowawca Witwicka Regina, klasa II – 22 uczniów – wychowawca Piotrowska Melania, klasa III – 24 uczniów – wychowawca Piotrowska, klasa IV – 21 uczniów – wychowawca Kęsy Zofia, klasa V – 25 uczniów – wychowawca Wartecki Jan, klasa VI – 20 uczniów – wychowawca Witwicka Regina, klasa VII – 17 uczniów – wychowawca Wartecka Zofia, klasa VIII – 19 uczniów – wychowawca Kęsy Zofia. Łączna liczba uczniów w szkole w roku szkolnym wynosiła 171.

 

Rok szkolny 1982/83 upłynął pod znakiem aktywnej działalności uczniów i nauczycieli. Zorganizowano wiele wycieczek , imprez kulturalnych i sportowych. Już 16 IX Wieloobiektowa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna zwróciła się do szkoły o pomoc w wykopkach ziemniaków. W akcji wzięli udział uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami: kl. IV – Staszyński Czesław, kl. V – Przywoźna Hanna ( obecnie Salej ),

kl. VI – Kęsy Zofia, kl. VII – Wartecki Jan, kl. VIII – Wartecka Zofia.

Pierwsza wycieczka została zorganizowana 19 X. Klasa VI pojechała na sztukę teatralną do Zielonej Góry. Ponieważ po drodze zepsuł się autobus do teatru  nie zdążono. Uczniowie zwiedzili więc muzeum i miasto. 25. X. wychowawca  klasy V Czesław Staszyński zorganizował wycieczkę do Zielonej Góry. Uczniowie zwiedzili WSI – dawną uczelnię wychowawcy, oraz muzeum i teatr. W ramach proorientacji zawodowej klasa VIII odwiedziła zakłady pracy w Międzyrzeczu. Od 29. V do 1. VI 1983 roku uczniowie szkoły w Kaławie uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia, Krakowa, Wieliczki i Częstochowy.

 

Nagrodą dla najlepszej klasy w szkole była  ufundowana przez samorząd dwudniowa wycieczka do Szczecina, Wolina, Świnoujścia i Międzyzdrojów. Szczęśliwą klasą okazała się klasa VI prowadzona przez Hannę Przywoźną. Wycieczka była bardzo atrakcyjna, gdyż wielu uczniów widziało Morze Bałtyckie po raz pierwszy. Zwiedzano latarnię morską w Świnoujściu, molo w Międzyzdrojach i port wojenny w Szczecinie. Niezapomniany był krótki rejs po porcie w Szczecinie.

 

Szkoła Podstawowa w Kaławie miała również swoich przedstawicieli na konkursach przedmiotowych. Uczniowie startowali w konkursie z języka polskiego, chemii, fizyki i przysposobienia obronnego. Z języka polskiego zakwalifikowaliśmy się do konkursu wojewódzkiego. Szkoła udzielała się także w konkurencjach sportowych.

06.09.1984 roku Szkoła Podstawowa w Kaławie wzięła masowy udział w Miejsko – Gminnej Spartakiadzie Młodzieży Szkolnej. SP Kaława dostała specjalny dyplom za masowy udział i wzorowe przygotowanie imprezy. W sektorze kibiców Kaławy można było zobaczyć liczne transparenty. Warto przypomnieć kilka haseł wymyślonych przez uczniów: „Kaława jest wytrwała, chociaż bardzo mała”, „Kaława sportowa do walki gotowa”, „Dzisiaj z nami nie wygracie, bo za ciasne trampki macie”, „My wygramy puchar, a wy tylko suchar”. W klasyfikacji generalnej szkoła z Kaławy zajęła IV miejsce.

 

W 1984 roku pracowało w szkole 13 nauczycieli: Stanisław Witwicki, Barbara Salej, Regina Witwicka, Bożena Ciciak, Hanna Przywoźna, Kazimiera Lemańska, Zofia Kęsy, Czesław Staszyński, Grażyna Staszyńska, Gabriela Rosik, Urszula Raczkowska i Mirosława Szczudlak.

 

Bardzo ważną datą w historii szkoły w Kaławie był dzień 1 grudnia 1986 roku. Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzeczu wydał decyzję o zamknięciu budynku głównego Szkoły Podstawowej w Kaławie. W uzasadnieniu decyzji możemy przeczytać m.in. popękane, zagrzybione ściany, spróchniałe i zgniłe podłogi, nieszczelny dach, pęknięcia kominów, uszkodzona stolarka okien, a nawet obecność gryzoni. Początkowe plany zakładały remont budynku, jednak 23 czerwca 1987 roku stwierdzono, że budynek nie nadaje się nawet do remontu i podjęto decyzję o jego rozbiórce. Powołano Społeczny Komitet Rozbudowy i Modernizacji Szkoły w skład  którego weszli: Stanisław Witwicki – przewodniczący, Janusz Klupsch – zastępca, Czesław Staszyński – sekretarz, Wiesław Salej – skarbnik oraz członkowie: Zofia Kęsy, Wiktoria Sroczyńska, Małgorzata Skała, Jan Salej, Marian Ataman, Edward Obst, Anatol Cap, Marian Dajworski. Honorowymi członkami zostali: Władysław Kubiak i Józef Kozak. Z wielkim zapałem przystąpiono do akcji rozbiórkowej. Wszyscy pracowali: dyrektor, nauczyciele, uczniowie, rodzice, mieszkańcy  Kaławy, którzy używali niejednokrotnie swój własny sprzęt, strażacy. Bardzo dużo pomógł ówczesny dyrektor PGR Janusz Klupsch, który udostępnił wiele swoich maszyn . Po rozebraniu starej szkoły trzeba było zrobić wykopy pod fundamenty nowej placówki. Potrzebny do tego ciężki sprzęt dostarczyli żołnierze radzieccy z pobliskiej jednostki w Kęszycy. W końcu ruszyła budowa. Dość szybko szkoła stanęła w stanie surowym, dach pokryto blachą. Jednak pieniądze na ukończenie szkoły nie zostały uwzględnione w budżecie gminy na przyszły rok i na lata następne. Prace budowlane zostały wstrzymane. Po rozbiórce starej szkoły uczniowie musieli się przenieść do budynków nr 36 i 37, gdzie warunki były fatalne. Zorganizowano tam sale zastępcze w różnych miejscach. Dzieci uczyły się w piwnicach, zdewastowanej i starej sali gimnastycznej. Żadnego z tych pomieszczeń nie można było nazwać salą dydaktyczną. Wydawało się, że taki stan rzeczy jeszcze długo się utrzyma...

W lutym 1992 roku po 17 latach pełnienia funkcji dyrektora szkoły na emeryturę odszedł Stanisław Witwicki. Od marca dyrektorem szkoły została Barbara Salej.

9 marca 1992 roku zorganizowano zebranie wiejskie, na które zaproszono: Kuratora Oświaty – Kazimierza Marcinkiewicza, Burmistrza MiG Międzyrzecz – Eugeniusza Ziarkowskiego, przedstawicieli rady miejskiej. Inicjatorem zebrania była Zofia Kęsy. Podczas obrad podjęto w końcu decyzję o jak najszybszym dokończeniu budynku szkolnego. Poprzeczkę postawiono bardzo wysoko, ponieważ na miesiąc odbioru budynku wyznaczono  listopad tego samego roku. Termin został dotrzymany i w listopadzie przeprowadzono odbiór techniczny budynku, który wypadł pomyślnie. Zaczęto przewozić sprzęt i pomoce naukowe, wyposażać klasy. Po raz kolejny wielką inicjatywą wykazali się rodzice i mieszkańcy Kaławy bardzo pomagając przy urządzaniu sal dydaktycznych.

1 grudnia 1992 roku rozpoczęto naukę w nowej pięknej szkole. Oficjalne i uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 15 lutego 1993 roku. Gośćmi na otwarciu byli: Kazimierz Marcinkiewicz z MEN, Kurator Oświaty – Edward Janiszewski, Burmistrz MiG Międzyrzecz – Eugeniusz Ziarkowski, przewodniczący Rady Miejskiej, Naczelnik Delegatury.

Nowy budynek już istniał. Brakowało jeszcze wielu pomocy dydaktycznych, ale nauka była kontynuowana w końcu w „normalnych” warunkach. Życie szkoły toczyło się dalej. Odbywały się zajęcia, organizowano konkursy i wycieczki. Szkoła nawiązała kontakty z Holendrami, którzy przywozili dużo prezentów dla uczniów i pomagali wyposażać klasy.

W nowym budynku szkolnym na czas wyborów zorganizowano lokal wyborczy. W pomieszczeniach otwarto także bibliotekę gminną i urząd poczty.

W miarę upływu czasu klasy stawały się coraz piękniejsze. Dyrektor Barbara Salej zorganizowała konkurs na najładniejszą klasę, który bardzo zmobilizował uczniów i nauczycieli do poprawiania estetyki sal lekcyjnych. Organizowano bardzo dużo zajęć w czasie wolnym. Odbyło się wiele wycieczek. Bardzo podobał się dzieciom wyjazd na basen do Leszna. Duża powierzchnia pomieszczeń pozwoliła na udostępnienie szkoły harcerzom z Międzyrzecza, Żar, Międzychodu, Gorzowa. Zakwaterowali się tam, by uczcić dzień 22 II, w którym urodził się założyciel światowego skautingu Robert Boden – Pavel.

 

W 1997 roku w Kaławie odbył się po raz pierwszy Międzynarodowy Konkurs Matematyczny - „Kangur”. W późniejszych latach uczniowie SP Kaława odnieśli w nim wiele sukcesów. Swoje zainteresowania i talenty uczniowie prezentowali także poza szkołą. Brali czynny udział w Dożynkach Gminy Międzyrzecz. Swój repertuar zaprezentował m.in. założony przez Stanisława Witwickiego zespół „Kaławiacy”.

 

Rok 1999 przyniósł zmianę dyrektora szkoły. Na emeryturę odeszła dotychczasowa dyrektor Barbara Salej. Jej następcą został Czesław Staszyński. Resztę grona pedagogicznego stanowili: Kozdruj Danuta, Witwicka Regina, Przywoźna Agata, Polak Lidia, Tarkowska Danuta, Salej Hanna, Owczarek Krzysztof, Witwicki Stanisław, Stadnik Wioletta, Drozda Irena. 13 IX dzięki staraniom dyrektora Czesława Staszyńskiego ruszyło w szkole dożywianie dzieci. Uczniowie z rodzin o trudnej sytuacji materialnej mogli otrzymać drugie śniadanie, a jadłospis był bardzo urozmaicony.

Co jakiś czas szkołę odwiedzali przyjaciele z Holandii. Podczas kolejnej wizyty przywieźli sprzęt do kuchni, ubrania dla dzieci z rodzin najuboższych. Wiele upominków przywiezionych przez Holendrów zostało przeznaczonych na fanty w loteriach.

Tradycją stały się koncerty muzyczne organizowane dla uczniów. Można było zobaczyć m.in. artystów z Podhala, zespoły z Poznania i Zielonej Góry, prezentujące dzieciom różne gatunki muzyki. Kolejną nowością w szkole było otwarcie świetlicy socjoterapeutycznej, którą dzieci nazwały „małą świetlicą”. Funkcjonuje ona do dnia dzisiejszego, a podstawą jej działań jest rozwijanie zainteresowań, wypełnianie czasu wolnego, wyrabianie właściwych postaw moralnych. Szkoła rozwijała się bardzo szybko, a uczniowie odnosili spore sukcesy w różnych konkursach, m.in. matematycznych, historycznych, ortograficznych, recytatorskich i na Festiwalu Piosenki Dziecięcej.

21 czerwca 2000 roku nastąpiło uroczyste otwarcie gabinetu lekarskiego w Kaławie. Inwestycja finansowana była przez Urząd Gminy Międzyrzecz. Powstał gabinet lekarski, poczekalnia dla pacjentów, pomieszczenia sanitarne, podjazd dla osób niepełnosprawnych. Gabinet umieszczono w szkole, dzięki czemu dzieci są pod opieką lekarska, a mieszkańcy Kaławy i okolic nie muszą jeździć do przychodni w Międzyrzeczu.

 

Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu wszystkich szkół była kolejna reforma edukacji. Od roku szkolnego 1999/2000 nauka w szkole podstawowej trwa 6 lat. Po klasie VI zakończonej egzaminem sprawdzającym, uczniowie kontynuują naukę w gimnazjum.

Na uroczystym apelu z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2000/2001 stawili się wszyscy uczniowie, w większości ze swoimi rodzicami. Dyrektor szkoły Czesław Staszyński serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości. Uroczystość tą swoją obecnością uświetnili Przyjaciele z Holandii, którzy od wielu lat wspierają naszą szkołę.

23 września po raz pierwszy w Kaławie odbył się festyn rodzinny. Pomysłodawcą był dyrektor szkoły, a udział w zorganizowaniu imprezy wzięli wszyscy nauczyciele. Były występy uczniów, zawody sportowe, pokazy judo. Nie zabrakło grochówki, kiełbasy z grilla i ciasta upieczonego przez rodziców. Podczas festynu zebrano 1675 zł. na cele szkoły. Pod koniec roku szkolnego można było podliczyć sukcesy uczniów w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych, a było ich bardzo dużo. To efekt nie tylko zajęć obowiązkowych, ale również kółek przedmiotowych, na które uczniowie bardzo chętnie uczęszczali. Szkoła starała się pomagać także potrzebującym. Kiedy w TVP ogłoszono akcję „ góra grosza” , uczniowie natychmiast zareagowali zbierając pieniądze dla biednych dzieci.

W roku szkolnym 2001/ 2002 do szkoły uczęszczało 188 uczniów. Był to kolejny rok wielu sukcesów. Dzieci ze szkoły startowały w 22 konkursach na etapie gminnym, rejonowym i wojewódzkim. Spośród wszystkich konkursów należy wymienić kilka, które zobrazują, jak rozległe zainteresowania mieli nasi uczniowie. Były to: Konkurs Wiedzy o Policji, Jesień w poezji, Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, Międzynarodowy Konkurs Literacki, Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”, Gminny Konkurs Matematyczny, Konkurs historyczny, Gminny Konkurs Ortograficzny. Oczywiście, wiedza poparta była wieloma sukcesami sportowymi.

W kolejnym roku szkolnym do grona pedagogów dołączyli Monika Sztukiecka, Krzysztof Idzikowski i Małgorzata Jagiełło. Do klas 0 – VI uczęszczało 194 uczniów. W szkole pracowało 14 nauczycieli, 5 pracowników obsługi, pielęgniarka i bibliotekarka. Częstymi gośćmi byli policjant dzielnicowy i oczywiście rodzice. Ze względu na dojeżdżające dzieci z sześciu okolicznych wsi lekcje w SP Kaława rozpoczynały się dość nietypowo, bo o godzinie 7.40. Jest to praktykowane do chwili obecnej. Tak jak w poprzednich latach uczniowie odnieśli wiele sukcesów w najróżniejszych konkursach na etapie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Nawet na etapie konkursów ogólnopolskich pojawiły się nazwiska ze szkoły w Kaławie. Przykładem może być Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „SPRACHDOKTOR 2003”. Magda Wanat z kl. V zajęła pierwsze miejsce w woj. lubuskim, a 16 miejsce w kraju na 2628 uczniów. Weronika Polak  z kl. V w tym samym konkursie zajęła 18 miejsce w Polsce. Te wyniki mówią same za siebie i pokazują, że również mała szkoła może naprawdę dużo. Baza dydaktyczno – techniczna została wzbogacona o nagrywarki do komputerów, plansze do nauki informatyki, nowoczesne mapy, sprzęt sportowy i pomoce do świetlicy socjoterapeutycznej.

28.08. 2003 w budynku szkoły odbyła się sesja Rady Miejskiej poświęcona problemom wsi. Wzięli w niej udział wszyscy przedstawiciele władz gminy z burmistrzem Tadeuszem Dubickim na czele. Sesję poprzedziło wystąpienie dyrektora szkoły Czesława Staszyńskiego.

 

Pierwszą imprezą w roku szkolnym 2003/04 było sprzątanie świata. 20.09.03 uczniowie zebrali się w szkole i o godzinie 9.30 rozpoczęło się wielkie sprzątanie. Młodsze dzieci sprzątały okolice szkoły, natomiast starsze wybrały się do Pniewa i do lasu w okolicach Szumiącej. Podsumowaniem akcji był festyn w Miedzyrzeczu, który odbył się 5 dni później. Dzieci z klasy IV i VI najpierw zwiedziły muzeum, następnie na placu przed zamkiem odbyły się najróżniejsze konkursy i zabawy związane z ekologią. Akcja sprzątania świata na stałe weszła w kalendarz imprez SP Kaława.

25.10.0 odbył się w szkole Dzień Seniora. Przybyłych gości przywitał dyrektor Czesław Staszyński. Dzieci z II klasy przygotowały przedstawienie pt. „Co słychać w lesie”, natomiast starsze klasy zaprezentowały pokaz tańca, nie zabrakło piosenek i wierszy. Po części artystycznej seniorzy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez KGW w Kaławie. Pod koniec grudnia uczniowie tradycyjnie przygotowali jasełka pt. „ O narodzeniu Pana Jezusa”. Odbyły się także wigilie klasowe, na które uczniowie przynieśli przygotowane przez rodziców potrawy świąteczne.

Z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej 29 maja 2004 roku odbył się w Kaławie Festyn Rodzinny przygotowany przez pracowników tutejszej szkoły i rade sołecką. Były zawody sportowe, występy artystyczne, loteria fantowa i zabawa taneczna.

Na koniec roku szkolnego dzieci wyjechały na pięciodniową wycieczkę do Wieliczki, Krakowa i  Zakopanego.

 

W pierwszych dniach września roku szkolnego 2005/2006 uczniów odwiedzili policjanci. Przyjechali radiowozem i policyjnym motocyklem. Kiedy pojawili się na boisku, wzbudzili bardzo duże zainteresowanie wśród dzieci. Uczniowie mogli wsiąść do radiowozu, a nawet włączyć policyjna syrenę. Głównym celem wizyty było jednak bezpieczeństwo najmłodszych w drodze do szkoły. Policjanci przeprowadzili z nimi pogadankę, a na koniec wręczyli pamiątkowe odblaski, długopisy i linijki. Tradycyjnie w drugim miesiącu nauki odbyło się uroczyste pasowanie na pierwszaków.

11 listopada uczniowie z klasy V i VI pod opieką nauczyciela historii Przemysława Witwickiego  zaprezentowały uroczysty apel pt. „Wstań Polsko moja”. W kalendarzu szkolnych imprez pojawiła się „Nietoperzada”. Dzień nietoperza obchodzony był po raz pierwszy 21.IV. 2006 w Pniewie. Miejsce nie było przypadkowe, gdyż w pobliskich bunkrach znajduje się największy w Europie rezerwat nietoperzy. Organizatorami był MOSiW i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Dla uczniów z Miedzyrzecza, Kaławy i Bukowca przygotowano konkurs wiedzy o nietoperzach, konkursy plastyczne i występy artystyczne. Nagrody wręczał osobiście burmistrz Tadeusz Dubicki.

Szkoła w Kaławie była również gospodarzem XVII edycji działalności „Wspieramy Młode Talenty”. Szczególnie uzdolnione dzieci z Gminy Miedzyrzecz otrzymały stypendia umożliwiające ich dalszy rozwój.

W czerwcu na zasłużoną emeryturę po wielu latach pracy w SP Kaława odeszli Regina Witwicka i Krzysztof Owczarek.

 

Rok szkolny 2006/07 rozpoczęło 139 uczniów pod opieką 14 nauczycieli: dyrektor szkoły Czesław Staszyński,  Danuta Tarkowska, Małgorzata Telega, Wioletta Stadnik, Hanna Salej, Agata Przywoźna, Krzysztof Idzikowski, Lidia Polak, Izabela Wiśniewska, Elżbieta Siekanko, Iwona Szymczak, Jadwiga Bujakowska,  Przemysław Witwicki , ks. Władysław Nalepka.

Był to trudny rok w polskiej szkole. Wiele dzieci targnęło się na swoje życie, mieliśmy dzień żałoby w polskich szkołach. Efektem tego było przyjęcie przez Sejm ustawy „ O nietolerancji dla przemocy w polskich szkołach”.

W naszej szkole rok ten przebiegł spokojnie dzięki współpracy z rodzicami, Policją i Sądem Rodzinnym. Szkoła zaoferowała uczniom wiele ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu : zajęcia w dwóch świetlicach, koła zainteresowań, konkursy, zajęcia sportowe, muzyczne i teatralne, dyskoteki. Samorządy klasowe przygotowały wiele poranków słowno-muzycznych z okazji polskich świąt, rocznic i innych.

W listopadzie na Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej Dariusz Skoczylas zajął I miejsce, Klaudia Litwin III m.

Na Mistrzostwach Młodzików w Lekkoatletyce nasi sportowcy zajęli wiele czołowych miejsc. I miejsce w skoku w dal – Bartłomiej Brodowski(4,18 m) , III m w rzucie piłeczką palantową – Adam Podufała (54m), Patrycja Pasewicz II m w biegu na 600m , Artur Błaszczak IIm w biegu na 1000m.

Na Mistrzostwach Gminy w unihokeju drużyna chłpoców zajęła III m. , a w minikoszykówce i w tenisie stołowym II m. Odbyły się również Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej chłopców i w piłce nożnej, gdzie zajęliśmy I i II miejsce. Opiekunem i trenerem był Krzysztof Idzikowski.

W okresie przedświątecznym nasze kółko teatralne zaprezentowało „ Zwyczaje bożonarodzeniowe w Europie” pracownikom firmy „Instalko”- wieloletni PRZYJACIEL naszej szkoły.

Uczennice naszej szkoły- Klaudia Witwicka i Małgorzata Chicuń reprezentowały powiat międzyrzecki na Lubuskim Konkursie Recytatorskim w Drezdenku. Małgorzata Chicuń  zakwalifikowała się do XVII Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Starachowicach.

W marcu tego roku zorganizowaliśmy w naszej szkole Turniej Sołectw w Tenisa Stołowego. Daniel Brzozowski z klasy V zajął II m, a Eryk Kamiński III m.

Drużyna z klasy III pod opieką L. Polak –Ola Kuśpisz, Mateusz Teodorczyk i Maciej Majewski  zajęli I m. w konkursie ekologicznym. W nagrodę dzieci pojechały na wycieczkę do Wolsztyna i Nowego Tomyśla.  Zwiedziły Parowozownię i Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie, w Nowym Tomyślu- Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.

W kwietniu byliśmy organizatorami Gminnego Konkursu Ortograficznego. Nasza uczennica Maria Polak zajęła IV m.

Maj stanął pod znakiem „ Kangura”. Otrzymaliśmy wyniki 28 uczestników tego matematycznego konkursu. Szymon Dudek z klasy II zajął IV m w województwie( opiekun A. Przywożna), Marek Matuszewski z klasy IV- IV m.( opiekun J. Bujakowska), Jaroslaw Dudek z klasy V- III m.(opiekun J. Bujakowska), Dominika Golwiej z klasy VI a- 16 m..(opiekun Cz.Staszyński). Sukces naszych uczniów jest tym większy, ze zmierzyli się z 3507 uczniami ze 118 szkół.

W czerwcu 34 dzieci wraz z opiekunami było na wycieczce w Warszawie. Uczniowie zwiedzili ponadto Żelazową Wolę, Niepokalanów i Licheń.

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska nasza drużyna- Maria Polak, Magda Warszawa. Sylwia Uszakiewicz wywalczyła I m. w gminie, a II m. w województwie.

W VI Turnieju Piłki Nożnej zorganizowanym przez Świetlice Środowiskowe przy OSP chłopcy wywalczyli II m.

Sprawdzian szóstoklasisty - klasa VI a -29,1 a VI b –24,3.

W tym roku szkolnym nasza szkoła była wizytowana  przez władze kuratoryjne. Wizytacja wypadła pomyślnie.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymaliśmy 10 komputerów, rzutnik medialny, laptop, drukarkę laserową. Zakupiliśmy 12 stolików uczniowskich, 12 stolików komputerowych, 48 krzeseł, wymieniliśmy całą sieć komputerową.

Przez cały rok wspierali nas Przyjaciele Szkoły- za dobre serce, wsparcie finansowe i rzeczowe dziękujemy państwu Diny i Arie Kwakernat z Holandii, panu Romanowi Strzelczykowi  z firmy INSTALKO, panu Wiesławowi Salejowi z firmy UNIQA, państwu Romanowi, Danucie ,Piotrowi Rojkom.

 

Od września 2007r. , podobnie jak w innych szkołach w Polsce , nasi uczniowie włożyli mundurki szkolne. Są to kamizelki granatowe z logo szkoły, uszyte przez firmę Rewans z Nowej Soli.

Rozpoczęliśmy od dobrej nowiny. Lubuskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Gorzowie Wlkp. przyznało naszej uczennicy Małgorzacie Chicuń stypendium za wybitne osiągnięcia w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Pierwszoklasiści otrzymali nowe wyposażenie do swojej sali lekcyjnej, a uczniowi klas I-III walizki z pełnym zestawem instrumentów perkusyjnych. Salę przyrodniczą wyposażono w nowy telewizor, wideo i radiomagnetofon. Nowe meble pojawiły się w kuchni, sekretariacie i gabinecie dyrektora. Wyremontowano łazienki dla dziewcząt.

Otworzyliśmy także „Odrabialnię”, gdzie uczniowie mogli odrabiać w spokoju i pod opieką lekcje.

Nowością dla uczniów były prezentacje pod hasłem „ Co mi w duszy gra”. Uczniowie opowiadali o swoim hobby, demonstrowali swoje kolekcje, swoje umiejętności, śpiewali, tańczyli itd. Najlepsi zostali nagrodzeni.

Postanowiliśmy wydawać gazetkę szkolną, redaktorem naczelnym została p. Monika Cybulska.

Od tego roku będziemy też organizować  Dzień Papieski. W kwietniu przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o Papieżu Polaku.

16 listopada z okazji pasowania „pierwszaków” na uczniów Szkoły Podstawowej w Kaławie gościliśmy Lubuskiego Kuratora Oświaty p. Romana Sondeja i Burmistrza Gminy p. Krzysztofa Solarewicza.

I w tym roku nie zawiedliśmy w sporcie.

Już w październiku na II Mistrzostwach Młodzików w LA Daniela Turczyn, Maciej Lintmajer i Patrycja Pasewicz zajęli I miejsca w swoich dyscyplinach, Agnieszka Szydłowska II m., a Jarosław Dudek III m. Na zawodach gminnych w Turnieju Mini Piłki Ręcznej dziewczynki zajęły II m. , chłopcy III m. W turnieju Tenisa Stołowego nasze uczennice zajęły III miejsce w rejonie.

Drużyny dziewcząt i chłopców  wywalczyły III miejsca w powiecie grając w unihokeja.

W grudniu nasi uczniowie wzięli udział w II Biegu Mikołajkowym Dzieci i Młodzieży Gminy Międzyrzecz. Patrycja Pasewicz zajęła I miejsce , Daniela Turczyn II m., wśród chłopców Artur Błaszczak I m., Maciej Lintmajer II m. , Michał Pasewicz IV m.

Na Gali Mikołajkowej najmłodsi sportowcy wywalczyli I m. ,w Turnieju Mini Koszykówki dziewczęta zdobyły III miejsce w powiecie.

Nasi piłkarze zdobyli Puchar Burmistrza w VII Turnieju Piłki Nożnej Szkół Podstawowych i gimnazjalnych,  dotarli aż do rozgrywek wojewódzkich w VIII Turnieju Piłki Nożnej „Podwórka na stadion” .

W maju na Mistrzostwach Powiatu w Lekkoatletyce w biegu na 300m Daniela Turczyn zajęła II m., w biegu na 600m Patrycja Pasewicz i Artur Błaszczak wywalczyli II m. w rzucie piłeczką palantową Jarek Dudek zajął II m. Wszystkie te osiągnięcia są zasługą ,zarówno wspaniałego nauczyciela wychowania fizycznego p. Krzysztofa Idzikowskiego ,jak i wielkich chęci i zapału naszych dzieci.

Z okazji Święta Niepodległości nasi uczniowie wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Bledzewie i ku zaskoczeniu wszystkich zajęli pierwsze cztery miejsca: Klaudia Litwin, Weronika Wróbel, Małgorzata Chicuń, Patrycja Pasewicz. Naszymi reprezentantkami opiekowały się panie Małgorzata Telega i Beata Błaszczak.

Klaudia Litwin z klasy V i Jarosław Dudek z klasy VI otrzymali wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego.

Klaudia Litwin, Marek Matuszewski i Dawid Kowalski zajęli II m. w Gminnym Konkursie „ Rusz Głową”.

Klaudia Witwicka i Małgorzata Chicuń reprezentowały naszą szkołę i gminę na Powiatowym Konkursie Recytatorskim , gdzie otrzymały nominację do konkursu wojewódzkiego.

W konkursie plastycznym pod hasłem „ 112 w trudnej sprawie, nie używaj w zabawie” na szczeblu powiatowym do następnego etapu zakwalifikowano prace naszych uczniów: Pawła Skoczylasa, Pawła Witta, Magdaleny Dubiniec, Angeliki Waroch i Weroniki Kobylnik.

Po raz kolejny odnieśliśmy sukces na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” i „Kangurek”. Wynik bardzo dobry uzyskała Klaudia Witwicka i Marcin Matuszewski. Wyróżnienia otrzymali :Adam Warszawa, Szymon Dudek, Marek Matuszewski, Agnieszka Szydłowska, Małgorzata Chicuń, a Jarosław Dudek zajął I m. w rejonie gorzowskim, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Paweł Skoczylas, Klaudia Witwicka i Monika Adamczak zajęli I m. w międzyszkolnym turnieju ortograficznym dla klas I-III.

Również I m. zajęła nasza drużyna w składzie : Monika Adamczak, Szymon Dudek, Adam Warszawa w międzyszkolnym turnieju „Po rozum do głowy”.

Jarosław Dudek , Tomasz Szymczak, i Agnieszka Szydłowska w eliminacjach powiatowych w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym uplasowali się na III miejscu.

Nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Turnieju Bezpieczeństwa, zajmując I m., a następnie w eliminacjach powiatowych II m.- A. Szydłowska, M. Chicuń, T. Szymczak, K.Litwin, A. Litwin, M. Matuszewski.

Oprócz konkursów, turniejów  nasza szkoła brała udział w różnych akcjach ogólnopolskich: Sprzątanie Świata, Góra Grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie chętnie przyłączali się do tych akcji. Odbyło się wiele wycieczek, w tym do Wrocławia, gdzie dzieci m.in. obejrzały Panoramę Racławicką.

Nie można było się nudzić w naszej szkole w tym roku szkolnym.

Do tak licznych sukcesów naszych uczniów serce, wiedzę , wyrozumiałość i cierpliwość przyłożyli:  dyrektor szkoły Czesław Staszyński, Krzysztof Idzikowski ,Agata Przywoźna, Hanna Salej, Wioletta Stadnik, Monika Cybulska, Edyta Korzeniecka, Izabela Laskowska,  Katarzyna Madziak, Monika Makowska Danuta Tarkowska, Iwona Ogrodowczyk, Przemysław Witwicki, Małgorzata Telega.

ks. Władysław Nalepka, Ewa Jasiówka.

 

 


 

 

     

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Kaławie
    Kaława 92, 66-300 Międzyrzecz
  • 95 741 13 93
    SEKRETARIAT 533 392 710

Galeria zdjęć